اخـبــــار
2323
معاون حقوقي رييس‌جمهور: تشكيل هيات نظارت بر قانون اساسي اقدام قاطع و محكمي بود
معاون حقوقي رييس‌جمهور گفت: تشكيل هيات نظارت بر قانون اساسي اقدام قاطع و محكمي بوده است و اميدواريم بحث اهتمام به قانون برنامه‌اي باشد كه به طور مداوم پيگيري شود.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فاطمه بداغي در سي و يكمين اجلاس شوراي هماهنگي امور حقوقي دستگاه‌هاي اجرايي با بيان اين‌كه «شوراي هماهنگي امور حقوقي هفت يا هشت كميته تخصصي دارد» افزود: يكي از مهم‌ترين اقداماتي كه امسال در معاونت حقوقي پيگيري كرده‌ايم، مربوط به برگزاري نشست‌هاي حقوقدانان در سراسر كشور بوده است و در اين راستا سفرهاي استاني مديران دستگاه‌هاي حقوقي با هدف تقويت آموزش‌هاي حقوقي و همچنين تقويت دفاع از حقوق بيت‌المال و حفظ حقوق عمومي انجام شده است.

وي همچنين اظهار كرد: تعامل با بخش‌هاي نظارتي دستگاه‌ها در سال آينده نيز مورد توجه قرار خواهد گرفت و دستگاه‌ها وضع حقوقي دولت را در كشور به طور جدي دنبال خواهند كرد. معاون حقوقي رييس‌جمهور با بيان اين‌كه «در دو سال گذشته در بحث تنقيح قوانين و مقررات كشور زحمات بسيار فشرده‌اي كشيده شده است» افزود: اين زحمات كشيده شد تا بحث تنقيح قوانين كشور پايان يافته تلقي شود اگرچه تا وقتي كه وضع قانونگذاري ما مطلوب نباشد، ضرورت تنقيح مقررات كشور اصل جدي قلمداد مي‌شود و يك ضرورت اثبات شده و قطعي براي تمامي مديران كشور است.

بداغي با اشاره به تشكيل هيات نظارت بر قانون اساسي، ضمن اين‌كه اين اقدام از سوي رييس‌جمهور را يك اقدام مبارك خواند، خاطرنشان كرد: اين گام در جهت تامين حقوق شهروندي بسيار موثر بوده است و اقدام رييس‌جمهور در اين راستا جاي تقدير دارد و در اين بحث اعتلاي جامعه حقوقدانان و پذيرش اولويت قانون‌مداري اصل قلمداد شده است.

وي گفت: اين‌كه قانون‌مداري را بر اقتدار سياسي در كشور حاكم بدانيم نكته مهمي است، قانون‌گرايي و اهتمام به قانون اساسي و نظارت بر اجراي آن اصل مهمي است. اين در حالي است كه قدرت سياسي نوعا اطلاق را مي‌‌طلبد كه نتيجه‌ اطلاق‌گرايي، تقيد نداشتن به قانون است.

معاون حقوقي رييس‌جمهور با بيان اين‌كه «در بحث تشكيل هيات نظارت بر قانون اساسي هيچ شائبه‌ غيرقانوني بودن وجود ندارد» گفت: اين اقدام، اقدام قاطع و محكمي بوده است و اميدواريم بحث اهتمام به قانون برنامه‌اي باشد كه به طور مداوم پيگيري شود.

بداغي در ادامه، اهتمام به قانون‌گرايي را از جمله رسالت حقوقدانان برشمرد و گفت: اين موضوع ديني است كه ما در برابر شهدا و آزادگان كه براي انقلاب اسلامي زحمات فراوان كشيده‌اند، داريم.

وي همچنين اظهار كرد كه در سال آينده بحث اهتمام به قرآن كريم را مورد توجه قرار خواهيم داد و در اين راستا ماه‌هاي مهر و آبان همايش اهتمام به قرآن‌كريم در حوزه حقوق عمومي را برگزار مي‌كنيم و اميدواريم سال آينده، سال حاكميت اخلاق اسلامي، قرآن كريم و تعاملات حقوقي باشد./
منبع: 19:14:56 22/12/1390
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ